• Pbx : 444 5 565
  • Telefon: +90 (553) 902 22 22

SAÇ EKİMİ

Saç Ekiminde Fut Tekniği

Saç ekimi son zamanlarda birçok kişinin başvurduğu bir yöntemdir. Saçları kişilerin görselliklerini tamamlayan en önemli faktör olduğundan dolayı saçları dökülen kişiler psikolojik olarak sorun yaşamakta ve kendilerini kötü hissetmektedir. Özellikle 30-40 yaş dönemlerinde olan erkeklerin en çok başvurduğu yöntem saç ekimi yöntemidir. Saçları dökülen kişilere farklı saç ekimi teknikleri ile saç ekilmektedir.  Bu tekniklerden bir tanesi de fut tekniği (follicular unit transfer) olmaktadır.

Bu teknik ile en kısa sürede saç ekimini gerçekleştirebilmek mümkün olur. Bu uygulama adına saç ekimi gerçekleştirilirken güçlü saç köklerine sahip olan ve ense bölümünde yer alan saçlar kullanılır. Ense bölümünde yer alan saçlar bir şerit halinde çıkarılır. Çıkarılar saçlı deri farklı sayıda saç folikülü içerecek şekilde parçalara bölünür. Bölünen saçlı deriler, saçsız olan alanlara özel teknikler ile yerleştirilir. Nakil işleminden önce mutlaka saçların çıkış yönü ve saç çizgisi dikkate alınmalıdır. Saçların alındığı ense bölümüne mikrop kapmaması ve herhangi bir enfeksiyon oluşmaması adına dikiş atılmalıdır.  Operasyon sırasında kişilerin acı çekmemesi için lokal anestezi yapılması yeterli olur. Fut tekniği (follicular unit transfer), saçını çok kısa kestirmeyen ve kısa zaman içerisinde saç ekimi işleminin gerçekleşmesini isteyen kişiler için uygun bir tekniktir.

FUT TEKNİĞİNİN AVANTAJLARI VE ÖZELLİKLERİ

Avantajları:

Diğer tekniklere göre oldukça kısa sürede çok sayıda saç kökü nakli gerçekleştirilir. Aynı gün içerisinde fut tekniği ( follicular unit transfer) ile beraber farklı teknikler de kullanılarak daha fazla saç kökü nakli yapılabilir.

Bu teknik sırasında diğer saç kökleri zarar görmez ve yeni saçlar sağlıklı bir şekilde çıkar. Teknik uygulanarak yeni saçların alındığı alandaki kanallar küçük olduğundan dolayı, saçların ekildiği bölüm de kan akışı sağlıklı bir şekilde devam eder ve saçlarda hızlı bir şekilde büyüme sağlanır.

Saç ekimi adına hazırlanan greftler saçın doğal yapısına uygun olmaktadır. Saç ekimi yaptıran kişiler doğal saç görüntüsüne kısa sürede kavuşmaktadır.

 

Dezavantajları:

Operasyon cerrahi bir işleme tabi tutulduğundan dolayı mutlaka dikiş atılması gerekir. Saçların kısa kesilmesi durumundan ense bölümünde operasyon izleri belli olabilir.

Operasyon ağrısız ve acısız olmaktadır, ancak ense bölümüne kesik açıldığından dolayı dikiş atılmaması durumunda enfeksiyon kapma olasılığı yüksek olabilir.

 

Özellikleri

Bu teknik ile tek seansta ortalama 3000 ile 8000 arasında saç teli ekilmesi mümkün olur. Saç olmayan alanlarda açıklık çok fazla olsa dahi bu yöntem ile tek seferde kapatılabilmektedir. Operasyon süresi 3 saate kadar sürmektedir. Tek seansta çok fazla saç ekimi yapılabilmesinden dolayı operasyon en fazla 2-3 seansta gerçekleşir. Seansın tekrarlanması için 6 ay sürecin geçmesi gerekir. Bu teknik ilk olarak 1995 yılında Dr. Bernstein tarafından duyurulmuştur. Bu tekniğin gerçekleştirilebilmesi için öncelikle saçlar tıraşlanır ve ense kısmında yer alan saçlardan ince bir kısım halinde saçlı deri kesilir. Operasyon sırasında birden fazla uzmanın eş zanlı çalışması gerekir. Ense bölümünden parça alındıktan sonra hemen bu parçaların ayrıştırılması gerekir. Diğer yandan da saç ekimi yapılacak olan bölgelerin lokal anestezi ile hazırlanması, delikler açılarak zaman kaybetmeden greftlerin yerleştirilmesi gerekir. İşlem sonrasın başın arka bölümünde ense kısmında ince bir iz kalabilir.

SAÇ TEDAVİLERİ

Bir çok kadın ve erkek saç dökülmesi ile karşı karşıya. Saç dökülmesinin bir çok sebebi bulunmaktadır. Bunlar demir eksikliği, tiroid, östrojen seviyesinin düşük olması, aşırı ve ya az hormon değişiklikleri, sigara, belirli ilaçlar ve telogen effluvium olarak değişmektedir. Saçlar dökülürken bir taraftan da tedavi yöntemleri de gelişmektedir. Detaylı bilgi

İletişim Bilgleri

Saç dökülmesi sorunu, tedavisi ve saç ektirme konularındaki sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  • İstanbul
  • 444 5 565
  • +90 553 902 22 22
  • info@sacektirmekistiyorum.com
Haber bültenimize kaydolun!